Noc muzeów

 

W dniu 25 maja 2024 r. w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie odbyła się Noc muzeów. Na tę noc placówka przygotowało wyjątkowy program, na który składał się wernisaż wystawy malarstwa Renaty Kaczmarek Mgnienie oraz koncert muzyczny Pejzaże muzyki polskiej w wykonaniu Joanny Okoń - skrzypce, Anny Hajduk - Rynkowicz – fortepian oraz Tomasza Piluchowskiego - tenor.      

Tę majową noc w romanowskim dworze spędzili licznie przybyli goście, m.in. przedstawiciele władz powiatowych: Przewodniczący Rady Powiatu w Białej Podlaskiej Pan Wojciech Mitura oraz Radny Powiatu w Białej Podlaskiej i Zastępca Dyrektora do spraw gospodarki leśnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Pan Mariusz Kiczyński oraz Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Pani Barbara Kociubińska – Koza.

Nie zabrakło przedstawicieli władz Gminy Janów Podlaski: Wójta Karola Michałowskiego, sekretarza Adama Byszki.

Obecni byli również dyrektorzy instytucji kultury: Teresa Harasimiuk - GBP w Sosnówce, Jolanta Mikulska - GOK Sosnówka, Justyna Bajkowska - GBP w Wisznicach,  Jolanta Bazylczuk - GOKiS w Wisznicach oraz Elżbieta Sokołowska - animator NCK w Warszawie oraz profesor Andrzej Markowski - językoznawca, profesor zwyczajny, pracownik naukowy UW, autor licznych książek.

Przybyli również członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w wraz z Panią Prezes Anną Czobodzińską – Przybysławską oraz zaprzyjaźnieni z muzeum artyści, m.in.  Jolanta Kuśmierz i Dorota Kulicka.

Głównym punktem wydarzenia był wernisaż wystawy Mgnienie. Autorka prac, Renata Kaczmerek urodziła się w Białej Podlaskiej. Jest absolwentką Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu w Siedlcach, gdzie studiowała pedagogikę. Ukończyła także studia podyplomowe na tejże uczelni, na kierunku zarządzanie.

Pracę zawodową rozpoczęła jako kierownik Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Drawsku Pomorskim. Od ponad 10. lat jest pracownikiem dydaktycznym Gminnego Ośrodka Kultury w Janowie Podlaskim. Od 2018 roku jest również dyrektorem tej instytucji.  Ze sztukami plastycznymi związana od wczesnej młodości. Szlify w dziedzinie malarstwa zdobyła w pracowni malarskiej prof. Czesława Piusa Ciapało. Studia ukończyła z wyróżnieniem. Nieobcy jest jej również batik, bowiem w 2023 r. uzyskała certyfikat instruktora z tej dziedziny sztuki.  Ze względów osobistych zaprzestała tworzenia na prawie 25 lat. Od roku 2023 powróciła do sztalugi.

Inspiracją jej twórczości jest tajemnica, jaką jest człowiek oraz piękna dzikość nadbużańskiego krajobrazu. Tworzy w technice akrylu, hydr-oil i batiku. Malarska pasja artystki przeplata się z psychologią, literaturą, muzyką, sportem i turystyką.

Niezwykłą ucztą artystyczną był koncert muzyczny Pejzaże muzyki polskiej. Publiczność szczególnie zachwyciło wykonanie utworu Dziad i baba, tak bardzo nam bliskiego, ponieważ autorem słów jest Józefa Ignacy Kraszewski, a muzyki Stanisław Moniuszko.

Uroczystość zakończyła się nocnym zwiedzaniem ekspozycji stałej oraz wystawy czasowej  Domy mają fizjonomią wiek swój napisany na czole – o ziemiańskich siedzibach Kraszewskich i Janie – ziemianinie wyjątkowym, którą można obejrzeć do 31 maja 2024 r.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom za przybycie do Romanowa.

Patronat medialny objął portal Radio Biper.

Wystawa Mgnienie będzie czynna w naszym muzeum do 31 lipca br., serdecznie zapraszamy.