Noc Świętojańska u Kraszewskiego

 

W dniu 23.06.2024 roku w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego odbyła się Noc Świętojańska u Kraszewskiego. W tym roku to już 8 edycja wydarzenia, którego celem jest promowanie twórczości Kraszewskiego oraz integracja lokalnej społeczności poprzez wspólną zabawę.

Na uroczystość do Romanowa w niedzielne popołudnie przybyli m.in.:

Wojciech Mitura – Przewodniczący Rady Powiatu z Białej Podlaskiej wraz z małżonką;

Arkadiusz Maksymiuk – Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystki Rady Powiatu, również z małżonką;

Piotr Dragan – Wójt Gminy Wisznice z małżonką;

Renata Tkaczuk – Skarbnik w Urzędzie Gminy w Sosnówce z mężem;

Barbara Rabczewska – Kierownik GOPS;

Ewa Koziara oraz Alina Maniowiec – przedstawicielki Rady Muzeum;

prof. Feliks Czyżewski wraz z małżonką i prof. Andrzej Markowski również z małżonką.

Nie zabrakło przedstawicieli instytucji kultury i oświaty. Tego popołudnia Romanów odwiedzili:

Elżbieta Sokołowska – koordynator projektów w NCK w Warszawie;

Karolina Brodzik - Zaręba - Dyrektor GOK w Piszczacu ;

Teresa Harasimiuk – Dyrektor GBP w Sosnówce;

Justyna Bajkowska – Dyrektor GBP w Wisznicach;

Maria Sidor – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Motwicy oraz członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum w Romanowie wraz z Wiceprezes Anną Olejnik. Nie zabrakło licznie zgromadzonej miejscowej ludności, dzieci i młodzieży.

W ramach programu przygotowanego na to popołudnie można było wysłuchać koncertów zespołów ludowych: Kaczeńce z Czosnówki gm. Biała Podlaska oraz Biesiadnicy z Żeszczynki. Zespół obrzędowy działający przy GOK w Hańsku zaprezentował zebranym barwne widowisko tematycznie związane z Nocą Świętojańską pt. Wilia św. Jana. Wykorzystano w nim prawie zapomnianą gwarę tego regionu. Tego dnia odbył się również pokaz filmu Cyganka Aza z muzyką na żywo w wykonaniu grupy Waldemar Rychły Trio. Widzowie zgromadzeni w romanowskim parku mogli również wziąć udział w grze terenowej polegającej na poszukiwaniu „ Kwiatu Paproci”. Na zakończenie odbył się pokaz ognia w wykonaniu Teatru Ognia Antidotum z Białej Podlaskiej, oraz wspólna zabawa przy ognisku z Podlaską Kapelą Ludową.

Koło Gospodyń Wiejskich Dworzanie z Romanowa przygotowało znakomity poczęstunek na stoisku dla uczestników Nocy Świętojańskiej u Kraszewskiego.

 

Wydarzenie zostało sfinansowane przez powiat bialski, w ramach zadania publicznego, na które dofinansowanie pozyskało stowarzyszenie działające przy muzeum. Patronat medialny objął portal Radio Biper.

 

Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom; Państwu Beacie i Wojciechowi Kowalczykom, Pani Marioli Majewskiej oraz Panu Józefowi Sokołowskiemu z udzielone wsparcie na organizację uroczystości, a wszystkim uczestnikom wydarzenia za przybycie do Romanowa i wspólną zabawę.