15 września br. w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie po raz kolejny odbyło się wydarzenie zorganizowane w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Tego niedzielnego popołudnia mieliśmy przyjemność gościć między innymi: Pana Mariusza Kiczyńskiego – Radnego Powiatu w Białej Podlaskiej, Panią Ewę Koziarę – członka Rady Muzeum, prof. Feliksa Czyżewskiego wraz z małżonką, członków Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie oraz liczne grono miłośników wydarzeń organizowanych w naszej instytucji.
Otwarta została nowa wystawa czasowa: Szlakiem Józefa Ignacego Kraszewskiego – od Bałtyku aż do Tatr. Jej trzon stanowią współczesne fotografie miejsc z tras licznych podróży pisarza oraz pamiątki, które się tam zachowały. Wyznaczony na mapie szlak doskonale wpisuje się w hasło przewodnie tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa Szlaki. Sieci. Połączenia.
Autorki wystawy uzupełniły go XIX-wiecznymi sieciami połączeń kolejowych, utrwalonych na mapach z epoki. Romanowskich gości, podróżujących już dziś najczęściej z biletem elektronicznym, zaciekawiły bilety kolejowe i rozkład jazdy pociągów, również z epoki, pochodzące ze zbiorów Stacji Muzeum w Warszawie. Uwagę zwróciły także reprodukcje fotograficzne prac z Teki 11 rysunków J. I. Kraszewskiego oraz sama teka, udostępniona przez Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym. Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu użyczyła natomiast plaster 121-letniej lipy, zasadzonej przez pisarza w 1867 r. w Objezierzu.
O połączeniach autora Starej baśni ze współczesnością świadczą spisy: miejscowości, w których znajdują się ulice Kraszewskiego, oraz szkół noszących jego imię.
Wprowadzeni w nastrój XIX-wiecznego podróżowania uczestnicy uroczystości wysłuchali następnie wykładu Pani dr Anety Aleksandry Dudy: Czym podróżowano w czasach Józefa Ignacego Kraszewskiego – wolantem, dormezą czy drogą żelazną ?- XIX –wieczne peregrynacje ziemiaństwa i arystokracji na ziemiach polskich i w Europie.
Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Nadleśnictwo Włodawa i Nadleśnictwo Międzyrzec Podlaski.
Wszystkim obecnym serdecznie dziękujemy za przybycie do Romanowa.