6 marca odbyło się cykliczne wydarzenie pn. Tradycje dworów szlacheckich – Romanów Kraszewskich, ich sąsiadów i gości. Zaproszeni goście, właściciele lub zarządzający założeniami dworsko-parkowymi, opowiedzieli o historii tych obiektów oraz o swoich doświadczeniach związanych z restauracją.
Pan Dariusz Wojcieszuk zapoznał nas z historią i teraźniejszością dworu w Zabużu. To malownicze miejsce ma bogatą historię, której początki sięgają okresu wczesnośredniowiecznego. Państwo Renata i Dariusz Wojcieszukowie nabyli dwór i założenie dworsko-ogrodowe w 2006 roku. Decyzja na pewno nie była łatwa, ale widok na płynący tuż obok dworu Bug przekonał bardzo szybko nowych właścicieli. Dziś, po gruntownym remoncie, w Zabużu znajduje się trzygwiazdkowy hotel, a oprócz dworu goście mają do dyspozycji Oficynę, Stajnię SPA oraz Domek Ogrodnika. W imieniu gospodarzy serdecznie Państwa zapraszamy. Więcej informacji na stronie internetowej: http://zabuzedwor.pl/
O założeniu dworsko-parkowym w Antopolu opowiedziały Panie: Monika Mackiewicz-Drąg, Wójt Gminy Podedwórze, i Jolanta Jeleń, architekt krajobrazu. Piękny dwór w Antopolu już niestety nie istnieje, a prace rewitalizacyjne dotyczyły pozostałości zabytkowego parku. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Gminy Podedwórze, na terenie której zabytkowy park się znajduje, udało się przywrócić mu część dawnej świetności. Piękny starodrzew i urokliwe alejki zachęcają do spaceru i odpoczynku.
Pani Anna Skerczyńska opowiedziała o dworku w Kozuli. Dwór stanowi część Założenia Dworsko-Parkowego, wpisanego do rejestru zabytków pod numerem A/1430. Oprócz dworu ochronie podlegają pozostałości parku krajobrazowego oraz fragment olsu nadrzecznego. Założenie jest zabytkiem o szczególnym znaczeniu dla samorządu powiatu bialskiego. Dziś w dworku mieści się Dom Pomocy Społecznej.
Uroczystość uświetniła Patrycja Maik z Włodawy, laureatka konkursu „Śpiewający Słowik”.