Wernisaż wystawy "Malowałem to co chciałem"

W dniu 4 sierpnia w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie odbył się wernisaż wystawy Macieja Falkiewicza „Malowałem to co chciałem” .  Autor prezentowanych prac to  artysta malarz, pasjonat i hodowca koni, myśliwy, kolekcjoner  i miłośnik tradycji.  Urodził się 29 października 1942 r.  w Lublinie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Michała Byliny i prof. Ludwika Maciąga w 1974 r. I Ogólnopolski  Plener Malarski w Janowie Podlaskim, zorganizowany w 1975 r. przywiódł Macieja Falkiewicza na Podlasie.  Zauroczony nadbużańskimi pejzażami oraz końmi z janowskiej stadniny osiedlił się tu na stałe,  gdzie oprócz pracy twórczej, udziału w licznych plenerach i wystawach. Zajmował się propagowaniem jeździectwa w filii Akademii Wychowania Fizycznego oraz w Bialskim Klubie Jeździeckim, którego był założycielem.  W 1990 r. kupił w Janowie Podlaskim XVIII wieczny dwór mieszczański zwany Domem Ryttów, w którym prowadzi Dom Pracy Twórczej i Galerię Autorską. Zajmuje się również organizowaniem wystaw i wydarzeń kulturalno – rekreacyjnych, hodowlą koni, udziela lekcji nauki jazdy konnej. Regularnie bierze udział w rajdach konnych i hubertusach.

Twórczość artysty osadzona jest w tradycji polskiego malarstwa pejzażowego i rodzajowego, łączy w sobie jednocześnie emocjonalną wrażliwość kolorysty i wnikliwą obserwację natury. Niezliczone pejzaże z Podlasia, Kazimierza, wyjazdów plenerowych i zagranicznych podróży, sceny rodzajowe o tematyce hipologicznej i myśliwskiej, portrety znajomych, wizerunki zwierząt, tworzą swoisty i subiektywny pamiętnik z życia artysty.

Prace Macieja Falkiewicza znajdują się w zbiorach kilkunastu muzeów oraz w wielu kolekcjach w kraju i za granicą. Artysta uczestniczył w ponad 100 wystawach środowiskowych, ogólnopolskich i międzynarodowych.

Na wernisaż wystawy przybyło liczne grono przyjaciół muzeum oraz miłośników malarstwa Macieja Falkiewicza, którzy mogli również wysłuchać przepięknego koncertu muzycznego „Pamiętam ciche, złote dnie i wieczory - w hołdzie polskim twórcom kultury” w wykonaniu Róży Odyniec – fortepian, Alicji  Szumowieckiej – skrzypce, Danuty Feruś-Żurek – skrzypce.

Dyrektor i pracownicy Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie składają serdecznie podziękowanie wykonawczyniom koncertu oraz wszystkim uczestnikom wernisażu za przybycie do romanowskiego muzeum .