Gry terenowe

1. Nową formę zwiedzania z wykorzystaniem gry edukacyjnej pn. „Tajemnice romanowskiego dworu” (dla uczniów szkół podstawowych i średnich).



Każda z uczestniczących w grze grup młodzieży, poruszając się zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji, rozwiązuje zagadki, odkrywa tajemnice i znajduje ciekawe eksponaty znajdujące się w kolejnych salach. Poniżej zaprezentowano przykładowe zadanie do rozwiązywania przez uczestników gry:

Zadanie: Rozwiąż zagadkę, a będziesz wiedział, z jakim okresem twórczości związana jest sala, w której aktualnie się znajdujesz.
1. Jest ich w erze kilka, choć dotyczy czasu, nie jest to chwilka.
2. „Drozd”- inaczej zapisane- w środku wyrazu „e” wskazane.
3. Tę potrzebną cząstkę ma „wileński” i „kowieński”.
4. 2 i 3 połącz przez dodanie, wnet drugi wyraz powstanie.

Zadanie: Rozwiąż akrostych, odnajdź w sali przedmiot należący do prababki pisarza Konstancji Nowomiejskiej. Na KARCIE POSZUKIWACZA zapisz miejsce jego eksponowania.
Mały Józio tutaj wesół biegał
O miłość domowników zabiegał
Dom ten ukochanym nazywał
Los chciał, że potem rzadko tu bywał
I wspominał go z rzewnością
Tutaj przesiąkł pracowitością
Echo w parku mu odpowiadało
Wuja Wiktora dobre słowo skutkowało
Nauka w domu bardzo Mu się podobała
Ileż żalu było, gdy wyjeżdżał do bialskich szkół
Które przygotowały Go do wielu przyszłych ról.

2. Od maja 2015 r. w ofercie muzeum znajduje się  także gra terenowa pn. „Skarby Kraszewskich” kierowana do uczniów szkół podstawowych i średnich wykorzystująca wszystkie obiekty zespołu parkowo-dworskiego.




Każda z uczestniczących w grze grup dzieci i  młodzieży, porusza się trasą oznaczoną na mapie i rozwiązuje zagadki. Zadaniem uczestników gry jest odnalezienie szczególnych miejsc i bezcennych przedmiotów należących do rodziny Kraszewskich. Poniżej zaprezentowano przykładowe zadanie do rozwiązywania przez uczestników gry terenowej:

Zadanie: W sali nr 1 (rodzinnej) znajduje się eksponat o szczególnej wartości dla rodziny Kraszewskich. O jaki przedmiot chodzi dowiesz się, rozwiązując akrostych leżący na kominku.