Wydarzenia
Data opublikowania: 2018-10-16
Spotkanie autorskie z dr. Tadeuszem Doroszukiem
W dniu 7 października 2018 r. w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie odbyło się spotkanie autorskie z dr. Tadeuszem Doroszukiem i promocja jego najnowszej książki pt. „Gmina Wisznice w latach okupacji hitlerowskiej 1939-1944”. Dr Tadeusz Doroszuk jest historykiem, dokumentalistą. Absolwent UMCS w Lublinie i studiów MBA Uniwersytetu Illinois oraz Politechniki Lubelskiej. Autor to długoletnim wicekuratorem oświaty w Lublinie, pracownikiem NIK w Warszawie. Od 2000 r. jest związany z Telewizja Polską, m.in. jako dyrektor Ośrodka w Lublinie. Twórca lubelskiej szkoły dokumentu historycznego. W latach 2008-2016 odpowiedzialny był za wizję i kształt programowy TVP Historia. Jego zainteresowania naukowo – badawcze dotyczą przeze wszystkim okresu wojny i okupacji. Autor m. in. monografii Bastiony Podlasia i kilku artykułów. Konsultant filmów o tematyce historycznej. Od lat aktywnie działa na rzecz budowania właściwego wizerunku Polski za granicą i kształtowania świadomości narodowej Polaków. W uznaniu zasług na tym polu w 2006 r. odznaczony przez Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego Krzyżem Kombatanckim przyznawanym przez Światowe Stowarzyszenie Polskich Kombatantów z siedzibą w Londynie. Spotkanie prowadziła redaktor TVP Historia pani Anna Kwiatkowska.
Krzysztof Bruczuk - dyrektor muzeum rozpoczął spotkanie od powitania licznie przybyłych gości, wśród których obecni byli: Sławomir Sosnowski – Marszałek Województwa Lubelskiego, Henryk Makarewicz - wiceprezes Lubelskich Dworców, Piotr Dragan - wójt gminy Wisznice, Marek Korpysz – wójt gminy Sosnówka, Zbysław Gabrylewicz – prezes BS Wisznice, Alina Maniowiec i Ewa Koziara – członkowie Rady Muzeum, Elżbieta Sokołowska – dyrektor GOKiO w Wisznicach, Jolanta Mikulska – dyrektor GOK Sosnówka, Teresa Harasimiuk – dyrektor GBP w Sosnówce, nauczyciele, lokalna społeczność oraz liczne grono miłośników lokalnej historii.
W uznaniu zasług za działalność na rzecz utrwalania historii regionu Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski odznaczył Pana Tadeusza Doroszuka Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego.

Noc Świętojańska u Kraszewskiego
22 czerwca Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie zorganizowało Noc Świętojańską u Kraszewskiego, która odbyła się w zabytkowym parku przy romanowskim dworze. Józef Ignacy Kraszewski w swojej twórczości nawiązywał do tradycji Nocy Kupały. W najbardziej znanej powieści pt. Stara

Zaproszenie na Noc Świętojańską u Kraszewskiego
Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.

Podsumowanie konkursu plastycznego "Dzieci ilustrują bajki Józefa Ignacego Kraszewskiego"
Fotorelacja z Podsumowania Konkursu Plastycznego: "Dzieci ilustrują bajki J. I. Kraszewskiego", ktore odbyło się 6 czerwca 2025 r.

Podsumowanie konkursu plastycznego "Dzieci ilustrują bajki Józefa Ignacego Kraszewskiego"
Dyrektor Muzeum informuje, że podsumowanie konkursu plastycznego "Dzieci ilustrują bajki Józefa Ignacego Kraszewskiego" odbędzie się w dniu 6 czerwca 2025 roku o godzinie 10°° w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie. W konkursie wzięło udział 120 uczestników. Jest nam niezmiernie miło, że tak wielu młodych

Relacja z Nocy Muzeów w Romanowie
https://bp24.pl/artykul/noc-muzeow-w-romanowie-n1602504

Noc Muzeów
17 maja 2025 r. w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie odbyła się Noc Muzeów. Z tej okazji placówka przygotowała wyjątkowy program, na który złożyły się: wernisaż wystawy malarstwa Ewy Borowskiej Trawy oraz koncert muzyczny Radość najpiękniejszych dni w wykonaniu Alicji Karpiuk – śpiew i Marcina Obuchow

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego - „Dzieci ilustrują bajki Józefa Ignacego Kraszewskiego.”
Poniżej zamieszczamy protokół z rozstrzygnięcia konkursu plastycznego - „Dzieci ilustrują bajki Józefa Ignacego Kraszewskiego”.

